بازار شب عید واحدهای تولیدی به خطر افتاد! متن نامه ضد تولید وزیر صنعت

بازار شب عید واحدهای تولیدی به خطر افتاد! متن نامه ضد تولید وزیر صنعت

یک تولید کننده پوشاک با اعلام اینکه در حال حاضر مناطق آزاد پر از پوشاک فله و استوک است که به صورت مسافری یا روش های دیگر راهی بازار کشور میشود، افزود: در این شرایط تصمیم وزیر صنعت برای مجاز شدن ثبت سفارش پوشاک در این مناطق برای ما علامت سوال دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در حالی فهرست اقلام ورود به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در نشست مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی تصویب  و توسط وزارت صنعت به رئیس کل گمرک ایران ابلاغ شده است که رسماً دولت مجوز ثبت سفارش پوشاک را در این مناطق صادر کرده است. این در حالی است که برای حمایت از تولید داخل واردات پوشاک به کشور امسال ممنوع و کسی امکان ثبت سفارش این کالا را در کشور ندارد.

در بخشی از این ابلاغیه آمده است:

1 -میزان سقف ورود کالاها در کل مناطق آزاد تجاری کشور در سال 98 براساس ابلاغیه 13582 مورخ 10 اردیبهشت ماه امسال معاون اول رئیس جمهور در حجم معادل 528 میلیون دلار تعیین می‌شود. علاوه بر این تعیین میزان سهمیه بندی هر منطقه و سهمیه گروه های کالایی به عهده دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد می باشد.

 متن مصوبه دولت در مجاز شدن ثبت سفارش پوشاک در مناطق آزاد به شرح زیر است:

در همین ارتباط رضا نوری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  با اشاره به اینکه متأسفانه با مجاز شدن ثبت سفارش پوشاک در مناطق آزاد آنهم به صورت چراغ خاموش بازار شب عید واحدهای تولیدی با خطر روبه رو شده است، اظهارداشت: براساس توافقات به عمل آمده قرار است در مناطق آزاد سهمیه 550 میلیون دلار برای واردات کالا لحاظ شود اما مشکل اینجاست گمرکات در تمام مناطق آزاد مستقر نبوده و نظارت لازم در این رابطه صورت نمی گیرد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر مناطق آزاد پر از پوشاک فله و استوک است که به صورت مسافری یا روش های دیگر راهی بازار کشور می‌شود، افزود: در این شرایط تصمیم وزیر صنعت برای مجاز شدن ثبت سفارش پوشاک در این مناطق برای ما علامت سوال دارد.

این تولیدکننده پوشاک تصریح کرد: تولیدکننده در سرزمین اصلی نه مواد اولیه و نه بازار مناسب برای فروش محصولات خود دارد . جالب اینجاست هیچ حمایتی هم از تولیدکننده داخلی برای ادامه فعالیت نمی شود چطور می شود در این شرایط کار کرد.