اعتماد به فعالان بخش خصوصی و توجه به تولید ملی، راهکار های اصلی کشور در مقابله با تحریمها

اعتماد به فعالان بخش خصوصی و توجه به تولید ملی، راهکار های اصلی کشور در مقابله با تحریمها

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعتماد به فعالان بخش خصوصی و توجه به تولید ملی را راهکارهای اصلی کشور در مقابله با تحریمها عنوان کرد.

 

*** اصلی‌ترین روش مقابله با تحریم‌ها اعتماد به فعالان بخش خصوصی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در هفدهمین جشنواره تولید ملی افتخار ملی در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما، اظهار داشت:

بخش تولید کشور با توانمندی‌های ویژه خود شرایط را پایدار نگه داشته و بر خلاف تصور دشمن در تعطیلی واحدها، نه تنها این اتفاق رخ نداده بلکه در بسیاری موارد شاهد رشد و تبلور ظرفیت‌های جدید صنعتی و تولیدی در کشور هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: اصلی‌ترین روش مقابله با تحریم‌ها اعتماد به فعالان بخش خصوصی است چرا که ما در عمل و با توان تولید‌کنندگان به عنوان رزمندگان این جنگ پیروز می‌شویم.

وی تاکید کرد: برای تسهیل امور در همه زمینه‌ها و جوانب نگاه نخست ما به وظایف و شرح خدمات وزارت صمت و خانواده صمت است.

 

*** تفویض اختیارات

 

رحمانی تصریح کرد: بخشی از تسهیل امور، تفویض اختیارات است و بنده در اولین روز‌های قبول مسئولیتم در این وزارتخانه اولویت را در این امر قرار داده و به عنوان نمونه اختیار ثبت سفارش را به استان‌ها تفویض کردم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مواردی که قابل تفویض به استان‌ها، خانه‌های صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هستند باید مشروط به قبول مسئولیت این تشکل‌ها به طور کامل به آن‌ها واگذار شود.

وی افزود: معتقدم که مردم نباید برای پیگیری امور و دریافت خدمات به هر عنوانی به وزارت صمت و یا سازمان‌های تابعه آن مراجعه کنند و در این راستا توجه به ابزار‌ها و ظرفیت‌های توسعه‌ای دولت الکترونیک یک ضرورت است.

رحمانی اضافه کرد: برای تحقق اهداف تعریف شده در خصوص تفویض اختیارات باید یک تغییر نگرش اساسی نیز در مجموعه دستگاه‌های دولتی و هم در بخش خصوصی ایجاد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت تفویض اختیارات، تسهیل امور و توجه به مسائل و مشکلات فعالان بخش خصوصی در حوزه تولید گفت: این موارد از جمله راه‌های عملی برای مقابله با تحریم‌ها است.

وی از ضرورت توجه به تولید داخل، کار مضاعف، تخصیص بهینه منابع و همچنین حضور میدانی در استان‌ها برای بررسی مسائل و مشکلات واحد‌های صنعتی به عنوان عوامل موثر در رفع موانع پیش روی صنعتگران و از شرایط اطمینان بخش در راستای حصول موفقیت در این حوزه یاد کرد.

 

*** تسهیل امور، محور اصلی رونق تولید

 

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد:

درآمد‌های مالیاتی کشور امروز بیش از ۶۲ درصد وابسته به بخش تولید و صنعت است؛ فارغ از ضرورت برخورد جدی با هرگونه فرار مالیاتی در سایر بخش ها، انتظار تسهیل در امورات بخش تولید کشور کاملا به حق است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لازم‌الاجرا بودن قانون تسهیل و رفع موانع تولید، گفت:

این قانون کاملاً نافذ و اجرایی است و حتی مورد تاکید رئیس‌جمهور محترم نیز می‌باشد و در چارچوب ساختار آن تعریف مشخصی برای حل مشکلات بخش تولید و تاثیرگذاری در امور این حوزه وجود دارد که حتما باید از سوی همه دستگاه‌های مرتبط مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص تمرکز همه دستگاه‌ها روی موضوع رونق تولید، افزود:

تسهیل امور، محور اصلی و به عبارتی ستون فقرات رونق تولید است و سایر اجزا باید با این بخش هماهنگ شوند.

رحمانی گفت: مسلما با رشد تولید سایر بخش‌ها اعم از بازار، صادرات، درآمد‌های ارزی کشور، افزایش خدمات و به تبع آن شرایط افزایش عرضه که زمینه‌ساز کاهش تورم در کشور است، فراهم می‌شود.

 

*** توجه به تولید ملی، راهکار اصلی کشور در مقابله با تحریم‌ها

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: ما پیگیری‌های لازم را برای حمایت از تولید داخلی در چارچوب برنامه‌هایی همچون ساخت داخل، روند تخصیص منابع بانکی لازم، توسعه فناوری و غیره، انجام می‌دهیم و نباید فراموش کرد که یکی از راهکار‌های عملیاتی و مهم در جلوگیری از تبعات تحریم‌ها توجه جدی به تولید ملی است.

وی تاکید کرد: حمایت از تولید باید به یک گفتمان عمومی در کشور تبدیل شود.

رحمانی با اشاره به برنامه ساخت داخل به عنوان یکی از ابزار‌های تعیین کننده در رونق تولید کشور، گفت:

با همت صنعتگران و به برکت توجه ویژه رهبر معظم انقلاب، رشد چشمگیری در این حوزه به وقوع پیوسته و بعضاً کار‌های ماندگاری در ساخت داخل رخ داده است که باید در تاریخ صنعت کشور ثبت و ضبط شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با توجهی که به این رویکرد شده است، نه تنها در تامین قطعات و تجهیزات در داخل کشور مشکلات به حد کافی مرتفع شده‌اند بلکه در برخی اقلام، زمینه خودکفایی و قطع وابستگی کامل فرآهم آمده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص خودکفایی در بخش‌های مختلف صنعتی کشور از جمله تولید الکترود گرافیکی در صنعت فولاد کشور، گفت:

هفته گذشته با وزارت نفت تفاهم‌نامه‌ای به ارزش یک میلیارد دلار امضا کردیم که زمینه تولید مواد اولیه الکترود گرافیتی یعنی کک سوزنی و کک اسفنجی را در داخل کشور ایجاد می‌کند.

 

*** دستیابی به اهداف نهضت ساخت

 

رحمانی تصریح کرد: با دستیابی به اهداف نهضت ساخت داخل هم جلوی خروج ارز از کشور گرفته می‌شود و هم آرمان‌های نظام در خصوص قطع کامل وابستگی کشور در بخش‌های مهم صنعتی کشور محقق می‌شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در چارچوب برنامه نهضت ساخت داخل در تامین لاستیک خودرو، قطعات خودرو و…، اقدامات مناسبی در ماه‌های گذشته انجام شده است و همه خودرو‌های دپو شده در پارکینگ خودروسازان با تامین قطعات از داخل تکمیل و تحویل مشتریان شده است و در همین خصوص شاهد آن هستیم که ۲۸۰ هزار نفر نیروی این صنعت تثبیت شغل داشته و ۵۰ هزار نفر دیگر نیز به چرخه اشتغال این صنعت وارد شده‌اند.

وی ادامه داد: نمایشگاه دائمی به صورت فیزیکی در محل شرکت‌های بزرگ صنعتی و همچنین انجمن‌های تخصصی صنایع مختلف و همچنین به صورت الکترونیکی دایر شده است که مورد استقبال مردم و صنعتگران واقع شده و حتماً این نهضت تا تحقق اهداف عالی آن ادامه خواهد یافت.

 

*** اعمال مدیریت واردات متناسب با ساخت داخل

 

رحمانی اعلام کرد: قانون ساخت داخل دائمی شده و متناسب با آن مرکز ساخت داخل در وزارت صنعت، معدن تجارت راه‌اندازی شده است تا در هر نقطه از کشور که نیاز به ساخت داخل قطعه یا تجهیزاتی وجود داشته باشد رصد و برای داخلی‌سازی آن اقدامات مرتبط در دستور کار قرار گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق این قانون، مشروط به تولید کافی و تامین نیاز کشور، جلوی صادرات کالای مشابه خارجی گرفته می‌شود و در همین راستا تاکنون واردات ۱۶۰۰ قلم کالا ممنوع شده است و البته در مواردی نیز اگر به اندازه نیاز کشور تولید وجود نداشته باشد با حمایت تعرفه‌ای سعی در مدیریت واردات داریم.

وی اضافه کرد: این سیاست اصولی و راهبردی کشور است و ما به هیچ عنوان از اهداف عالیه نهضت ساخت داخل کوتاه نخواهیم آمد، در همین راستا مدیریتی جامع روی کنترل واردات غیرقانونی و حتی در برخی موارد ظاهرا قانونی، در دستور کار ویژه و همکاری مشترک دستگاه‌های مرتبط قرار گرفته و در این خصوص جلسات مستمری در حال برگزاری است.

رحمانی ادامه داد: در تمام اقلام کالایی مهم همچون پارچه چادر مشکی، لاستیک، خودرو و…، که نیازمند واردات هستیم، موارد مورد رصد قرار گرفته و برنامه ریزی دقیقی برای تامین داخلی انجام شده است و در صددیم در تولید این کالا‌ها به خودکفایی کامل برسیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: طرح توازن در زنجیره بسیاری از اقلام تولیدی کشور از جمله فولاد، مس و…، در حال انجام است و این وزارتخانه به صورت جامع و متوازن در همه حوزه‌های صنعتی کشور اعم از صنایع کوچک، متوسط و همچنین صنایع بزرگ و البته بخش اصناف برنامه‌ریزی و اقدامات ویژه‌ای را در دستور کار قرار داده است.

 

*** فعالیت اصناف مختلف در کشور

 

وی تصریح کرد: حاصل این تفکر و نگاه متوازن به بخش‌های مختلف صنعتی کشور این بوده است که امروز جریان تولید برقرار و شاهد رشد آن هستیم.

رحمانی با اشاره به اهمیت توجه صدا و سیما به عنوان یک نهاد فرهنگی تاثیرگذار بر روی موضوع رونق تولید و حمایت از ساخت داخل گفت:

افراد بسیاری با اعتقاد به ساخت داخل پای کار آمدند و انتظار داریم بخش رسانه‌ای کشور نیز با حمایت‌های لازم به تقویت بنیان‌های این حرکت انقلابی بیش از پیش کمک نمایند.

وی تصریح کرد: آیین نامه‌ای در حال تدوین است که بر اساس آن تسهیلات ویژه‌ای به صنعتگران و تولیدکنندگان برتر کشور در قالب تعریف شاخص‌های معینی از جمله در حوزه اشتغال، صادرات، دریافت خدمات بانکی و غیره که در مجموع امتیاز معنوی به شمار می‌آیند، اعطا شود؛ چرا که ما باید فرهنگ تقدیر و تشکر از تلاشگران این عرصه را در جامعه جاری و ساری سازیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت:

در حال حاضر ۶۰۰ هزار صنف تولیدی، ۸۰ هزار واحد صنعتی، ۱۰ هزار معدن ثبت شده و حدود ۲.۵ میلیون صنف توزیعی در کشور فعال هستند که با تفویض اختیارات بسیاری از مشکلات پیش روی آن‌ها قابل حل و فصل است و امیدوارم در این شرایط حساس وظایف و مسئولیت‌های خود را به گونه‌ای انجام دهیم که بهترین نتیجه ممکن برای هر یک از شهروندان کشورمان حاصل شود.